четвер, 28 лютого 2019 р.

Правління Володимира Мономаха

7 клас
Історія України  

Тема:  Правління Володимира Мономаха
Мета: охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику Володимира Мономаха, розуміти наслідки посилення великокнязівської влади, з’ясувати причини феодальної роздробленості;
розвивати вміння давати характеристику історичній особі, формувати навички роботи з історичними джерелами, формувати критичне мислення;
виховувати почуття патріотизму, національної гідності.

Тип уроку: комбінований
Обладнання: карта «Феодальна роздробленість Русі в XII-XIII ст., ілюстрації, терміни «федеративна монархія», «феодальна роздробленість», вірш Ю.Шкрумеляка «Володимир Мономах», портрети Володимира Мономаха, Мстислава Володимировича, дати 1113, 1113-1125, 1125-1132, 1132, червоні та зелені фішки.
Хід уроку
I  Організаційна частина уроку
Повідомлення теми та мети уроку
ІІ Актуалізація опорних знань учнів:
         Який принцип престолонаслідування заповів своїм синам Ярослав Мудрий?
         Чому Ярослав Мудрий заповів такий принцип престолонаслідування?
         Хто управляв Руссю після Ярослава Мудрого?
         Що заключили між собою три старші сини Ярослава?
         Яка була головна мета союзу Ярославичів?
         Чи дотримувалися Ярославичі батьківського заповіту?
         Які наслідки мало порушення принципу престолонаслідування  синами Ярослава?
         Охарактеризуйте події 1068-1069 рр.
         Які були результати наради князів у Вишгороді?
         Які були наслідки боротьби Ярославичів за Київський престол?
         Які були причини та наслідки Любецького з’їзду князів?
          Чи виконав Любецький з’їзд основне своє завдання?
Дидактична гра «Вірю-не вірю»:
         Ярослав Мудрий заповідав престолонаслідування по старшинству.
         Три старших сина Ярослава заключили тріумвірат.
         Тріумвірат – це військово-політичний союз.
         Київським князем після Ярослава був Всеволод.
         Ярославичі спільно вели боротьбу з половцями.
         В к.XI ст. на Русь часто вторгались печеніги.
         В 1068 р. Ярославичі зазнали поразки від половців на р. Альта.
         В 1072 р. відбулось повстання в Києві.
         На з’їзді князів у Вишгороді був сформульований принцип вотчинного землеволодіння.
         Любецький з’їзд князів відбувся в 1097 р.
         На Любецькому з’їзді було прийнято рішення «Кожен тримає вотчину свою».
         Всі князі суворо дотримувалися рішень Любецького з’їзду.
         В к. XI- на поч. XII ст. посилилися князівські міжусобиці.
Дидактична гра « Словесний теніс» (учні задають питання один одному)
ІІІ Вивчення нового матеріалу
         Повстання в Києві 1113 р.
         Робота з візуальними і текстовими джерелами.
Портрет Володимира Мономаха
 «Він був гарним обличчям, очі в нього були великі. Волосся рудувате й кучеряве, лоб високий, борода широка. На зріст він був не дуже високий, але міцний тілом і дуже сильний.» (Історик Василь Татіщев)
         Розповідь вчителя:
         Боротьба з князівськими міжусобицями. Зміцнення держави.
         Об’єднання 3/4 території Русі під владою Володимира Мономаха.
         Розвиток економіки.
         Велике будівництво у Києві.
         «Устав Володимира Всеволодовича».
         Переможні 5 походів на половців.
         Союз з Візантією, скандинавськими країнами, країнами Західної Європи.
         Робота з історичним джерелом
«Повчання дітям» Володимира Мономаха
         Які моральні заповіді залишив Володимир Мономах своїм спадкоємцям?
          Яку чесноту Володимир Мономах найчастіше згадує в цьому уривку?
         Що у «Повчанні дітям» не втратило значення і сьогодні?
         Вірш Ю. Шкрумеляка «Володимир Мономах»
         Які якості, на думку поета, притаманні Володимиру Мономаху?
         Завдяки чому Русь-Україна досягла процвітання за часів Володимира Мономаха?
         Мстислав Володимирович 1125—1132 рр.
Метод «3 речення»
         Робота з термінами
«Федеративна монархія»                                 запис в зошити
«Феодальна роздробленість»                         
         Робота з картою. Герби міст – центрів князівств.
         Причини феодальної роздробленості
( робота в парах)
         Визначте 2 основні, на вашу думку, причини феодальної роздробленості.
         Обміняйтеся своїми думками, і вже з 4 причин виділіть 2.
         Яка була основна причина феодальної роздробленості?
         Чи було це явище закономірним?
         Наведіть приклад феодальної роздробленості з історії середньовічної Європи.
         До чого могла привести феодальна роздробленість?
         Яка держава, на вашу думку, буде сильною та могутньою?
         А що головне зараз для нашої держави України? Що потрібно, щоб Україна стала могутньою, як в часи Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха?
ІV Закріплення нового матеріалу
         Діти, так про що ж ви довідались сьогодні на уроці?
         Які висновки ви зробили для себе?
Метод «Мікрофон»
Д.з.: §11, скласти таблицю «Внутрішня і зовнішня політика Володимира Мономаха




Немає коментарів:

Дописати коментар