четвер, 28 лютого 2019 р.

ХХ з'їзд КПРС

11 клас
Історія України

Тема:  ХХ з’їзд КПРС і початок лібералізації
Мета: з’ясувати, які рішення були прийняті на ХХ з’їзді КПРС, дати оцінку внутрішньополітичного становища в Україні, процесу лібералізації в усіх сферах життя українського суспільства, розкрити ставлення суспільства до діяльності Хрущова;
розвивати вміння аналізувати історичні події, давати їм оцінку, робити висновки;
виховувати активну громадянську позицію.

Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація «ХХ з’їзд КПРС і початок лібералізації», портрети Брежнєва, Хрущова, Кириченка, вірш І.Світличного «Приморозок», спогади І.Світличного, уривки з доповіді першого секретаря ЦК КПРС М.Хрущова на ХХ з’їзді КПРС « Про культ особи та його наслідки».
Хід уроку
I  Актуалізація опорних знань
Бліц-опитування
         Назвіть прояви початкового періоду десталінізації.
         Яким був вплив перших кроків десталінізації на українське керівництво?
         Чи підтримало українське партійне керівництво Хрущова в його боротьбі за владу?
         Що здійснив Хрущов, щоб зміцнити свої позиції на місцях, зокрема в Україні?
          Як були розширені законодавчі права УРСР?
         Яким було становище промисловості України в середині 50-х років?
         Які були наслідки будівництва каскаду ГЕС на Дніпрі?
         Яким було становище сільського господарства України?
         Якими засобами партійне керівництво виводило сільське господарство з катастрофічного стану?
         Чому «цілинна епопея» мала для економіки України негативні наслідки?
          Яким було соціальне та економічне життя населення?
          Що свідчило про підвищення рівня життя людей?
          Коли Крим ввійшов до складу УРСР?
          Які наслідки мала ця подія?
ІІ Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
І. ХХ з’їзд і початок лібералізації
1. Підготовка з’їзду М.Хрущовим
2. Звітна доповідь М.Хрущова
Завдання: 1) звернути особливу увагу на сільське господарство;
2) забезпечити випереджальні темпи виробництва предметів споживання порівняно із засобами виробництва;
3) розширити масштаби житлового будівництва.
3. Доповідь М.Хрущова « Про культ особи та його наслідки»
4. Історичне значення ХХ з’їзду КПРС. Постанова ЦК КПРС «Про подолання культу особи та його наслідків». 30 червня 1956 р.
5. Підтримка політики десталінізації.
Робота з документами на стор. 114-115:
         Які правові норми порушив Сталін?
         Яким різновидом політичного режиму був сталінізм?
ІІ Реабілітація політичних в’язнів
(Робота в парах)
         Хто був реабілітований?
         Що свідчило про непослідовність процесу реабілітації?
         Чому партійно-державне керівництво на чолі з Хрущовим не наважилось розпочати перегляд політичних справ 1920-1930рр.?
ІІІ Ставлення суспільства до діяльності М.Хрущова
         Чому погіршилося ставлення суспільства до політики Хрущова?
Робота з документом (Із спогадів І.Світличного)
         Як населення сприйняло рішення ХХ з’їзду КПРС ?
ІV Загострення боротьби за владу серед вищого партійного керівництва України.
         Зростання ролі українських партійних кадрів у формуванні союзного керівництва (Л.Брежнєв, О.Кириченко)
         Волюнтаризм і суб’єктивізм в діяльності М. Хрущова.
(Цілина, пріоритет вирощування кукурудзи, підвищення цін на продукти, програма побудови комунізму до 1980 р., погіршення рівня життя населення внаслідок грошової реформи  1961 р.)
         Половина складу президії ЦК КПРС (5 чол.) – вихідці з України
V Метод «Мікрофон»
         Охарактеризуйте політичну діяльність М.Хрущова. Дайте їй свою оцінку.
         Чому радянський скульптор Ернест Нєізвєстний зробив пам’ятник на могилі М.С.Хрущова у вигляді двох мармурових стел – білої і чорної? Що це, на вашу думку символізує?
Вірш «Приморозок» І.Світличного
Період в історії СРСР, коли при владі був М.С.Хрущов – це відлига. А приморозок – доба застою, пов’язана з Л.І.Брежнєвим. Про це – на наступних уроках.

Д.з.: §11

Немає коментарів:

Дописати коментар