7 клас
Історія
України
Тема: Правління Володимира Мономаха
Мета: охарактеризувати
внутрішню та зовнішню політику Володимира Мономаха, розуміти наслідки посилення
великокнязівської влади, з’ясувати причини феодальної роздробленості;
розвивати вміння давати характеристику
історичній особі, формувати навички роботи з історичними джерелами, формувати
критичне мислення;
виховувати почуття патріотизму, національної
гідності.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: карта «Феодальна
роздробленість Русі в XII-XIII ст., ілюстрації, терміни «федеративна монархія»,
«феодальна роздробленість», вірш Ю.Шкрумеляка «Володимир Мономах», портрети
Володимира Мономаха, Мстислава Володимировича, дати 1113, 1113-1125, 1125-1132,
1132, червоні та зелені фішки.
Хід уроку
I
Організаційна частина уроку
Повідомлення теми та
мети уроку
ІІ Актуалізація опорних знань учнів:
•
Який принцип престолонаслідування заповів своїм
синам Ярослав Мудрий?
•
Чому Ярослав Мудрий заповів такий принцип
престолонаслідування?
•
Хто управляв Руссю після Ярослава Мудрого?
•
Що заключили між собою три старші сини Ярослава?
•
Яка була головна мета союзу Ярославичів?
•
Чи дотримувалися Ярославичі батьківського
заповіту?
•
Які наслідки мало порушення принципу
престолонаслідування синами Ярослава?
•
Охарактеризуйте події 1068-1069 рр.
•
Які були результати наради князів у Вишгороді?
•
Які були наслідки боротьби Ярославичів за
Київський престол?
•
Які були причини та наслідки Любецького з’їзду
князів?
•
Чи
виконав Любецький з’їзд основне своє завдання?
Дидактична гра «Вірю-не
вірю»:
•
Ярослав Мудрий заповідав престолонаслідування по
старшинству.
•
Три старших сина Ярослава заключили тріумвірат.
•
Тріумвірат – це військово-політичний союз.
•
Київським князем після Ярослава був Всеволод.
•
Ярославичі спільно вели боротьбу з половцями.
•
В к.XI ст. на Русь часто вторгались печеніги.
•
В 1068 р. Ярославичі зазнали поразки від
половців на р. Альта.
•
В 1072 р. відбулось повстання в Києві.
•
На з’їзді князів у Вишгороді був сформульований
принцип вотчинного землеволодіння.
•
Любецький з’їзд князів відбувся в 1097 р.
•
На Любецькому з’їзді було прийнято рішення
«Кожен тримає вотчину свою».
•
Всі князі суворо дотримувалися рішень Любецького
з’їзду.
•
В к. XI- на поч. XII ст. посилилися князівські
міжусобиці.
Дидактична гра «
Словесний теніс» (учні задають питання один одному)
ІІІ
Вивчення нового матеріалу
•
Повстання в Києві 1113 р.
•
Робота з візуальними і текстовими джерелами.
Портрет Володимира
Мономаха
«Він був гарним обличчям, очі в нього були
великі. Волосся рудувате й кучеряве, лоб високий, борода широка. На зріст він
був не дуже високий, але міцний тілом і дуже сильний.» (Історик Василь
Татіщев)
•
Розповідь вчителя:
•
Боротьба з князівськими міжусобицями. Зміцнення
держави.
•
Об’єднання 3/4 території Русі під владою
Володимира Мономаха.
•
Розвиток економіки.
•
Велике будівництво у Києві.
•
«Устав Володимира Всеволодовича».
•
Переможні 5 походів на половців.
•
Союз з Візантією, скандинавськими країнами,
країнами Західної Європи.
•
Робота з історичним джерелом
«Повчання дітям»
Володимира Мономаха
•
Які моральні заповіді залишив Володимир Мономах
своїм спадкоємцям?
•
Яку
чесноту Володимир Мономах найчастіше згадує в цьому уривку?
•
Що у «Повчанні дітям» не втратило значення і
сьогодні?
•
Вірш Ю.
Шкрумеляка «Володимир Мономах»
•
Які якості, на думку поета, притаманні
Володимиру Мономаху?
•
Завдяки чому Русь-Україна досягла процвітання за
часів Володимира Мономаха?
•
Мстислав Володимирович 1125—1132 рр.
Метод «3 речення»
•
Робота з термінами
«Федеративна монархія» запис в зошити
«Феодальна
роздробленість»
•
Робота з картою. Герби міст – центрів князівств.
•
Причини феодальної роздробленості
( робота в парах)
•
Визначте 2 основні, на вашу думку, причини
феодальної роздробленості.
•
Обміняйтеся своїми думками, і вже з 4 причин
виділіть 2.
•
Яка була основна причина феодальної
роздробленості?
•
Чи було це явище закономірним?
•
Наведіть приклад феодальної роздробленості з
історії середньовічної Європи.
•
До чого могла привести феодальна роздробленість?
•
Яка держава, на вашу думку, буде сильною та
могутньою?
•
А що головне зараз для нашої держави України? Що
потрібно, щоб Україна стала могутньою, як в часи Володимира Великого, Ярослава
Мудрого, Володимира Мономаха?
ІV Закріплення нового матеріалу
•
Діти, так про що ж ви довідались сьогодні на
уроці?
•
Які висновки ви зробили для себе?
Метод «Мікрофон»
Д.з.:
§11, скласти таблицю «Внутрішня і зовнішня політика Володимира Мономаха
Немає коментарів:
Дописати коментар